جلوگیری از ویروسی شدن سیستم با Sandbox ویندوز

آموزش فعال سازی sandbox ویندوز 10 و 11

0 101

جلوگیری از ویروسی شدن سیستم با Sandbox ویندوز:

سلام، حتما تابحال یکبار سیستم شما ویروسی شده یا حتما با سیستمی که ویروسی شده برخورد داشته اید. بی آزارترین ویروس کامپیوتری هم می‌تونه حالمونو بگیره و برای چندساعت کارهای ما را مختل کنه، اما وای از وقتی که یک ویروس خطرناک سیستم را آلوده کنه و حسابی شما را به زحمت بندازه آن وقت کمترین هزینه وقت و بیشترین هزینه میتونه باعث پاک شدن و نابودی فایل ها و اسناد ما بشه.

راه های ویروسی شدن کامپیوتر

از جمله راه‌هایی که سیستم ویروسی و یا تروجان به آن حمله می‌کند این هست که روی لینک‌های ناشناس و مشکوک کلیک کنیم و یا هارد و فلش هایی به کامپیوتر وصل کنیم که از آلوده بودن آن مطمئن نباشیم. این موارد رایج ترین روش‌ها هست و ما در این مقاله به این موارد اکتفا می‌کنیم،‌ و از حمله های سایبری سازمان یافته صرف نظر می‌کنیم

روش‌های آلوده نشدن کامپیوتر به ویروس کامپیوتری

همانطور که ویروس ها به وجود آمده، محققان و متخصصان کامپیوتری هم دست به کار شدند و برنامه هایی به نام آنتی ویروس ایجاد کرده اند که میتواند به صورت هوشمند عملکرد ویروس ها را مختل و آن ها را از کار بیاندازند که نتیجه آن پاک سازی سیستم از ویروس ها می ‌شود. صحبت درباره آنتی ویروس ها و انواع آن‌ بسیار طولانی است که جزو اهداف نگارش این مقاله نمی‌باشد.

نصب آنتی ویروس هم علاوه بر مزایا،‌ دارای معایبی هم هست،‌ که ملموس ترین آن کند شدن سیستم می‌باشد. از موارد دیگر نیز می‌توان به هزینه آنتی ویروس ها و یا درصد خطای آن ها نیز نامبرد.

 

آموزش فعال سازی sandbox ویندوز

روشی که در ادامه به توضیح آن می‌پردازم، یکی از روش های بسیار کارآمد برای جلوگیری از آلوده شدن کامپیوتر به ویروس و تروجان می‌باشد

گاهی اوقات آنتی ویروس و یا برنامه های مشابه آن به علت های مختلف در دسترسی ما نمی‌باشد. اما با استفاده از سندباکس ویندوز تا حد خیلی زیادی می‌توان این مشکل را برطرف کرد.

به صورت خلاصه (Sandbox ویندوز) یک محیط امن و موقت ایجاد می‌کند تا شما بتوانید هارد اکسترنال یا فلشی که از محتوای آن مطمئن نیستید را متصل و یا حتی برنامه های خاصی که لازم دارید را نیز اجرا و استفاده کنید. بعد از آن با بستن محیط سندباکس تمام اثراتی که از نرم افزارهای مخرب و مشکوک در سیستم ایجاد شده کاملا از بین خواهد رفت.

برای فعال سازی سندباکس (sandbox ویندوز) ابتدای باید قابلیت آن را در ویندوز فعال کنید. برای این منظور در محیط سرچ استارت ویندوز عبارت turn Windows features on or off را نوشته و نتیجه اول را کلیک کنید

sandbox windows

در مرحله بعد از پنجره ای که باز شده، اسکرول کنید تا به گزینه Windows Sandbox  برسید و سپس تیک فعال سازی را بزنید و گزینه تایید یا Ok را انتخاب کنید.

پس از چند لحظه عملیات فعال سازی سندباکس انجام و پیغام زیر به شما نمایش داده می شود و بعد از آن می بایست ویندوز را ریستارت کنید.

 

 

پس از ریستارت ویندوز برنامه windows sandbox از منوی استارت ویندوز قابل استفاده می باشد

 

 

بعد از اجرای برنامه پنجره ای برای شما باز میشود که تماما شبیه محیط ویندوز می باشد، با این تفاوت که ویندوز مجازی است و هر برنامه ای را اجرا کنید بعد از بستن این پنجره تمام اثرات برنامه اعم از مخرب یا غیر مخرب از بین خواهد رفت.

 

Sandbox

موفق باشید.

 

4.7/5 - (3 امتیاز)

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.