آخرین وضعیت کارت هوشمند ملی

0 14

مدیرکل اسناد هویتی سازمان ثبت احوال کشور از راه‌اندازی سامانه درخواست کارت هوشمند ملی در مراکز استان‌های کشور تا پایان آذرماه خبر داد.
محسن اسماعیلی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره آخرین اخبار و اطلاعات مربوط به کارت‌های هوشمند ملی، گفت: در فاز اول صدور کارت هوشمند ملی که همزمان با انتخابات در خرداد ماه انجام شد و بر اساس آن امضای الکترونیکی مندرج در کارت‌های هوشمند ملی مورد بهره‌برداری قرار گرفت که در این مرحله برای تمام مسئولان دست اندرکار انتخابات در وزارت کشور و استانداری‌ها و کسانی که مسئول برگزاری انتخابات بودند، کارت هوشمند ملی صادر شد.

صدور ۱۷۶۰ کارت هوشمند ملی در زمان انتخابات برای مسئولین دست اندر کار
وی با بیان اینکه در این مرحله ۱۷۶۰ کارت هوشمند ملی صادر شد و مورد استفاده قرار گرفت، افزود: این کارت‌ها دارای سه ویژگی شناسایی، تصدیق هویت و امضای الکترونیک است که این مولفه‌ها کلید ورود به درگاه‌های دولت الکترونیک می‌باشد.
مدیرکل اسناد هویتی سازمان ثبت احوال کشور عنوان کرد: با توجه به اینکه استان قم به عنوان استان پایلوت برای ثبت‌نام و اخذ درخواست کارت هوشمند ملی انتخاب شده بود، تاکنون ۲۷ هزار و ۵۲۲ درخواست در این استان اخذ شده که ۱۲ هزار و ۲۶۰ کارت صادر شده و از این تعداد حدود ۱۰ هزار کارت هوشمند ملی تحویل شهروندان استان قم شده و مابقی نیز در حال تحویل است.
وی ادامه داد: در این طرح پایلوت، افرادی که به سن ۱۵سالگی رسیدند، باید کارت دریافت می‌کردند، همچنین افرادی که کارت ملی آنها مفقود شده و یا اصلاح مشخصات هویتی داشتند، جزو کسانی بودند که برای آنها در این مرحله کارت ملی هوشمند صادر شده است. ضمن آنکه با تفاهم‌نامه‌ای که بین سازمان ثبت‌ احوال و بنیاد شهید و امور ایثارگران وجود داشت، خانواده شهدا و جانبازان نیز در اولویت دریافت کارت هوشمند ملی قرار گرفته‌اند.

تمدید اعتبار کارت‌های ملی قدیمی تا پایان سال ۹۲
اسماعیلی با تاکید بر اینکه برنامه‌ای برای فراخوان تعویض کارت‌های شناسائی ملی فعلی نداریم، عنوان کرد: اعتبار کارت‌های شناسایی ملی تا پایان سال ۹۲ توسط مصوبه هیات وزیران تمدید شده است و چنانچه لازم باشد این مهلت را تا مدت زمان دیگری نیز تمدید خواهیم کرد.
مدیرکل اسناد هویتی سازمان ثبت احوال کشور اظهار کرد: تمام فرآیند اخذ درخواست کارت هوشمند ملی کاملا الکترونیکی است و متقاضی باید به نشانی اینترنتی اعلام شده مراجعه کرده و پیش ثبت‌نام‌ را انجام دهد.
وی تاکید کرد: این پیش ثبت‌نام می‌تواند در هر نقطه انجام شود به این معنا که متقاضی از هر نقطه‌ای که دسترسی به اینترنت دارد، از جمله منزل، محل کار و کافی‌نت و… می‌تواند درخواست کارت هوشمند ملی را ارائه دهد که این کار هیچ هزینه‌ای ندارد و تنها کسانی که از کافی‌نت برای ثبت‌نام استفاده می‌کنند باید هزینه بخش خصوصی را پرداخت کنند. لذا در این مرحله سازمان ثبت احوال هیچ هزینه‌ای را از متقاضیان دریافت نخواهد کرد.
اسماعیلی با بیان اینکه هزینه صدور کارت هوشمند ملی بر اساس مجوز مجلس شورای اسلامی در سال جاری۱۰ هزار تومان است و باید به حساب ثبت احوال واریز شود، عنوان کرد ، هر تعرفه‌ای غیر از این مبلغ از متقاضیان اخذ شود، خلاف مقررات سازمان ثبت احوال کشور است و در صورت اعلام شکایت قابل رسیدگی می باشد.
مدیرکل اسناد هویتی سازمان ثبت احوال کشور گفت: غیر از مبلغ فوق برای ثبت‌نام نهائی صدور کارت‌ هوشمند ملی، تعرفه‌ای توسط پست یا دفاتر پیشخوان دولت از متقاضی دریافت می‌شود که این تعرفه‌ها برابر با مصوباتی است که اعلام می‌شود و این مراکز در قبال خدمتی که به متقاضیان انجام می‌دهند، تعرفه‌ دریافت می‌کنند؛ از جمله هزینه ارائه خدمت و یا هزینه عکس که تعرفه‌های مشخصی دارد و توسط دفتر مربوطه اعلام و اخذ می شود.

راه‌اندازی سامانه درخواست کارت‌های هوشمند ملی در مراکز استان تا پایان آذرماه
وی از راه‌اندازی سامانه درخواست کارت‌های هوشمند ملی در مراکز استان تا پایان سه ماهه سوم سالجاری خبر داد و گفت: این سامانه در ابتدا برای کسانی که به سن ۱۵ سالگی می‌رسند و باید کارت شناسایی دریافت کنند، در نظر گرفته شده و در اولویت صدور کارت‌ هوشمند ملی قرار دارند.

افتتاح سامانه صدور کارت هوشمند ملی در تهران و شیراز به زودی
مدیرکل اسناد هویتی سازمان ثبت احوال کشور عنوان کرد: در حال حاضر سامانه‌های درخواست کارت هوشمند ملی در مراکز استان‌های البرز، اردبیل، مازندران و سمنان با همکاری خوب شرکت پست و یا دفاتر پیشخوان دولت راه‌اندازی شده که در حال اجراست و فاز بعدی راه‌اندازی این سامانه مربوط به استان‌های فارس و تهران بوده که در حال راه‌اندازی است.
اسماعیلی ادامه داد: استان‌های خوزستان، مرکزی، لرستان و یزد نیز در حال آموزش و راه‌اندازی هستند و مابقی استان‌ها نیز به مرور در دستور کار قرار می‌گیرد به طوری که تا پایان سه ماهه سوم سال جاری در مراکز تمامی استان‌ها این سامانه برای اخذ درخواست کارت هوشمند ملی افتتاح خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: فاز سوم توسعه سامانه‌های کارت هوشمند ملی مربوط به شهرستان‌های استان‌هاست که در حال امکان‌سنجی و همچنین بررسی خط ارتباطی شهرستان‌ها و تجهیزات هستیم و بر اساس برنامه‌ریزی که صورت گرفته تا پایان سال در شهرستان‌هایی که امکانات مناسب را داشته باشند و اعتبارات آن تامین شود، این سامانه‌ها راه‌اندازی خواهد شد.

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.